Halı Yıkama

Halı Yıkama

Halı Yıkama

Gelişen teknoloji aracılığı ile ev hanımlarının kendilerine daha fazla vakit ayıracağı hizmet meydana çıkmıştır. Geçmişten günümüze üretilen bir çok ürün bizlere kolaylık sağlamaktadır. Bizler için üretilen temizlik makineleri sayesin de artık evimiz de bulaşık çamaşır gibi temizliğe ihtiyaç duyan ürünler makineler aracılığı ile temizlenmektedir. Ev hanımlarını zorlayan halı temizleme işlemi de bir hayli yorucu ve masraflı olmaktadır.

Hızlı gelişen teknoloji ile artık halı ve diğer ürünlerin temizliği de daha kolay bir hal almıştır. Eviniz de kullanabileceğiniz halı yıkama makineleri ve koltuk yıkama makineleri üretilmektedir.

Halı nasıl yıkanır?

Öncelikle ev tipi yıkama makineleri halıların sadece yüzeyini temizlemekte olup bazı lekeler için çözüm üretmemektedir. Bu sebeple pek kullanışlı olmayan makinelerin üst sekmenti olarak görülen sanayi tipi temizlik makinalarıdır. Ev tipi küçük çaplı makinelerin halıları derinlemesine temizlemesi mümkün değildir. Genel olarak kullanılan ürünler sadece püskürtme ile yüzeyde ki lekeleri kısmen çıkartabiliyor ve vakum sistemi ile sadece nemini almaktadır. Bu nem oranı da belli bir zaman sonra halı üzerin de kusma (leke) yapmaktadır.

Halıların yıkanması tamamen sulu şekil de olması gerekmektedir. Halı dokumasının içerisine sinen mikrop, toz ve lekeleri temizlemek adına halının su ile buluşturulması gerekiyor. Bol su ile halı yumuşatılarak lekelerin çözülmesi sağlanır ve daha sonra halı cinsine göre kimyasal veya antibakteriyel şampuanlar kullanılır. Eski tip halıların kimyasal şampuanlar ile buluşmasın da halıya hiç bir zararı olmaz ancak sağlığımız için zararlı olduğu bilinmektedir. Bu bilinçle yıkadığımız halılarınızı kimyasaldan arındırmak için tekrar bol su ile duruluyoruz.

Firmalar halılarınızı nasıl yıkıyor?

Çalıştığınız halı yıkama firması, kapınıza gelerek sizlerden temizlenecek ürünlerinizi makbuz karşılığın da alır. Size verilen makbuzda bir seri numarası bulunur ve bu seri numarası halının arka alt kısmına yapıştırılarak halınızın karışmasını ve kaybolmasını engeller. Belirtilen numara ile halılarınızın ne durum da olduğunu öğrenebilirsiniz.

Alınan halılar fabrikaya getirildiğin de öncelikle cinsine göre ayrım yapılır ve toz alma makineleri sayesin de dokuma içlerine gizlenmiş kıl, toz ve mikropları yüzeye çıkarır. Bu işlem sayesin de halılarınız daha hijyen bir hal almaktadır. Toz alma makineleri ile temizlenen halılar bir sonra ki aşama olan su tankı ile ıslatılarak leke kontrolü yapılır ve bol sulu iken leke olan kısımlara leke sökücü maddeler dökülerek yumuşatılması sağlanır.

Halılardan lekeler çıkar mı?

Eski tip halılara yukarı da belirttiğimiz gibi kimyasal maddeler kullanabiliyoruz ve çoğu leke çıkartılmaktadır. Yeni nesil halı modellerine ise kimyasal barındırmayan şampuanlar ve leke sökücüler kullanılarak leke çözümü yapılmaktadır. Ancak yeni nesil halılar da özellikle yanık yağ lekesi çıkmamaktadır. Kesinlikle yağ lekeleri için halılarınıza bilmediğiniz maddeleri kullanmayınız. Bu bilince sahip olmayan ve tanımadığınız yıkama firmaları ile çalışmayınız.

Halı yıkama tavsiyeleri

Bursa halı yıkama firmaları arasın da tavsiye edilen ve çalıştığınız da memnun kaldığınız firma ile çalışmaya devam ederek halı ve diğer ürünlerinizi riske atmayınız. Bilinmeyen firmalar ürünlerinize ciddi zararlar verebilir. Halı yıkama sektörüne her ay yeni firmalar eklenmekte olup bunların bir çoğu fason olarak çalışmaktalar. Yani aracılık yapmakta olup kendileri yıkama yapmamaktalar. Bu sebeple halılarınız da bir problem oluştuğun da muhattap bulmanız biraz zor olacaktır.

Halı Yıkama
Halı Yıkama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir